Brachyplatystoma tigrinum Cofnij

Brachyplatystoma tigrinum (Britski, 1981)

Tabela opisowa

Nazwa naukowa Brachyplatystoma tigrinum (BRITSKI, 1981)
Nazwa powszechna, Synonimy Syn. Merodontotus tigrinus
Występowanie Caquetá i Putomayo w Kolumbii oraz Ucayali i Marañon w Peru. Brazylia - stan Rondônia
Pochodzenie WF Peru
Rozmiar max. 50-60cm w naturze, w akwarium 45-50cm.
Rozmiar dostępny (TL) 25cm
Żywienie Głównie rybożerny, w kawarium zjada mrożoną stynkę, małże, krewetki koktajlowe, pokrojone filety rybne, kalmary. Można także podawac żywe ryby. Zaleca się podawać pokarm naprzemiennie, gdyż trudno zmienić nawyki żywieniowe tej ryby. Młode ryby zaleca się karmić codziennie, większe (15-30cm osobniki) co 2-3 dni, dorosłe 1x w tygodniu. Nie należy przekarmiać ryb. Mają tendencję do otłuszczania się co w konsekwencji prowadzi do śmierci. Sum może też przyjmować pokarm suchy.
Dymorfizm płciowy Nieznany
Wystrój zbiornika Piaszczyste podłoże, korzenie dające schronienie oraz wolne przestrzenie do pływania.
Warunki wodne Dobrze natleniona woda, z cotygodniowym reżimem podmian 30-50% objętności (zauważyłem, że na wieksze podmiany ryby reagują apatycznie).
Warunki hodowli Nieznane
Wskazówki łączenia Dobrze koegzystuje z płaszczkami (Potamotrygon) i arowanami. Duże pielęgnice mogą podgryzać rybie wydłużone promienie płetw. Nie łączyć z mniejszymi rybami, które mogą zostać zjedzone.
Uwagi Aktywny nocą, w ciągu dnia przebywa w miejscach zacienionych. Nie należy oświetlać akwarium zbyt jaskrawym światłem. Ryby nieagresywne względem innych gatunków, jednakże terytorialne względem siebie. Zaleca sie trzymać 1 lub 3, 4 ryby, ale nie 2 w jednym akwarium.