Crenicichla celidochilus Cofnij

Crenicichla celidochilus Casciotta, 1987

 

Tabela opisowa

Nazwa naukowa Crenicichla celidochilus Casciotta, 1987
Nazwa powszechna, Synonimy Crenicichla celidochilus
Występowanie Urugwaj, dopływy środkowego i górnego Rio Uruguay - Rio Cuareim
Pochodzenie Odłów ryba dziko własnoręcznie złowiona ;-)
Rozmiar max. 26-27cm
Żywienie Żywe ryby, mrożona stynka, dillies (mała rybka morska), ochotka jumbo, krewetki, małże.
Dymorfizm płciowy Bezpośrednio złowione samice są bardziej kolorowe, mają pomarańczowy szeroki pas w okolicy środka ciała i brzucha oraz na pokrywach skrzelowych i mają czerwone oko. U samców pas ten jest zdecydowanie mniejszy.
Wystrój zbiornika Preferują silniejszy nurt wody i "martwe" strefy gdzie odpoczywają. Naturalne środowisko to półki skalne i wyniesienia (foto). W miejscach gdzie prąd wody zwalnia ustawiają się i polują na ryby. Ponadto skały, płaskie łupki czy doniczki pomiędzy którymi ryby tworzą własną sieć korytarzy.
Warunki wodne Woda o temperaturze 24-25°C w okresie letnim i 15-16°C podczas zimowania, pH 6,5-7
Warunki hodowli Ważne jest zimowanie zwierząt w temperaturze około 15-16°C przez okres około 10-12 tygodni. Ryby osiągaja dojrzałośc płciowa w rozmiarze około 15-16cm.
Wskazówki łączenia W naturze występuje razem z Crenicichla missioneira i Crenicichla minuano oraz Leporinus amae i Apareidon affinis. W akwarium dobrym towarzystwem są ryby z rodzaju Gymnogeophagus. W akwariach agresja międzygatunkowa w stosunku do innych gatunków Crenicichla może być nie do pokonania. Ryba hierarchiczna, agresja wewnątrzgatunkowa mniejsza niż miedzygatunkowa jednakże należy zapewnić odpowiednią ilość kryjówek dla ryb zdominowanych
Uwagi Posiadają plamy na wargach.