Satanoperca rhynchitis Cofnij

Satanoperca rhynchitis Kullander, 2012 (Syn. S. sp. RED LIPS)

Tabela opisowa

Nazwa naukowa Satanoperca rhynchitis Kullander, 2012
Nazwa powszechna, Synonimy Satanoperca sp. RED LIPS
Występowanie Am. Poł. rzeki Oyapock/Oiapoque, Approuague, Kaw, Kourou, Comté, Iracoubo i Sinnamary w Gujanie Francuskiej
Pochodzenie Pokolenie F1
Rozmiar max. 14-15cm
Rozmiar dostępny (TL) 8-9cm
Żywienie Pokarmy mrożone artemia, wodzień, dafnia, czarny komar, ochotka oraz dobrej jakości pokarmy suche. Ważny dodatek pokarmów roślinnych w diecie. Dobrze sprawdzają się także w diecie tzw. żelatynowe miksy pokarmowe z dodatakiej owoców i warzyw. Optymalnie jest podawać pokarm nawet 5x dziennie w małych dawkach.
Dymorfizm płciowy Samice nieco mneisze od samców, w okresie przedtarłowym bardziej pełne.
Wystrój zbiornika Piasek, koniecznie piasek, aby zapewnić naturalny sposób odżywiania się ryb. Ponadto taki sposób pobierania pokarmu (poprzez przesiewanie podłoża) ma zasadniczne znaczenia dla ich dobrego samopoczucia. Zalecane także korzenie itp stwarzające strefy cienia. W naszym akwarium w firmie jest korzeń pływający pod którym ryby się chętnie chronią.
Warunki wodne Ważna dobra i obfita filtracja. Woda o pH 6,2-7,5, temp. 22-28°C, miękka do twardej.
Warunki hodowli Dobra jakość wody i regularne, różnorodne karmienie stymuluje ryby do tarła, jednakże ryby dojrzewają zbyt późno i należy wykazać cierpliwość w dążeniu do tego procesu. Jaja składane są małymi porcjami i od razu samica zabiera je do pyska. czasem jaja podejmuje samiec jednakże nie trzyma ich zbyt długo i je wypluwa. Młode po wylęgu przyjmują naupliusy solowca (Artemia) . Przy dużym zagęszczeniu ryb w akwarium zaleca się wyłowienie samicy z ikrą, aby nie stała sie pozywnym łupem innych ryb.
Wskazówki łączenia Rożne gatunki Corydoras, zbrojniki, sklary inne podobnej w wielkości i zachowaniu pielęgnice np. Guianacara.
Uwagi Przy zachowaniu reżimu podmian wody, urozmaiconym karmieniu i piaskowym podłożu ryby bezproblemowe.